Ostre zapalenie zatok przynosowych (Rhinosinusitis)

Ostre Rhinosinusitis jest w większości przypadków spowodowane infekcją wirusową, która prowadzi do zapalnych reakcji obronnych błony śluzowej nosa z obrzękiem i zatkaniem ujść zatok, jak również w konsekwencji do zalegania wydzieliny i zapalenia błony śluzowej zatok.


Ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych (Rhinosinusitis)

Zablokowanie ujść (ostii) w ramach ostrego Rhinosinusitis, prowadzące do zaburzeń wentylacji i odpływania wydzieliny z zatok przynosowych, sprzyja powstawaniu nadkażenia bakteryjnego, prowadzącego do ropnego Rhinosinusitis. Do blokady ostii przyczyniają się obok obrzęku błony śluzowej dróg oddechowych także indywidualne czynniki anatomiczne, jak np. skrzywienie przegrody nosowej (dewiacja przegrody nosowej), wąskie ujścia lub polipy.


Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (Rhinosinusitis)

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (Rhinosinusitis) powstaje zwykle po serii ostrych zapaleń zatok, które nie są do końca wyleczone. Rhinosinusitis uznaje się za przewlekłe, gdy objawy utrzymują się dłużej niż 12 tygodni (3 miesiące). Ok. 5-10% dorosłych cierpi na przewlekłe Rhinosinusitis.

Alergiczny nieżyt nosa

Należy odróżnić Rhinosinusitis wywołane infekcją (najczęściej wirusową) od alergicznego nieżytu nosa (katar sienny). Zwykle mówimy o reakcjach alergicznych na niektóre pyłki roślin. Objawy występują wtedy, co roku w porze pylenia (sezonowy alergiczny nieżyt nosa). Podobne objawy mogą też powodować alergeny występujące przez cały rok, np. odchody roztoczy kurzu domowego, pleśnie, sierść zwierząt lub składniki pokarmowe. Ta forma nazywana jest całorocznym alergicznym nieżytem nosa.