Symptomy i objawy choroby zapalenia zatok

Pierwszymi objawami wirusowej infekcji dróg oddechowych są często dreszcze i kichanie. Błona śluzowa nosa jest obrzęknięta, kilka godzin lub kilka dni później wydzielina z nosa staje się bardziej obfita (stadium kataralne). Katar to z pewnością najczęstszy objaw „banalnego przeziębienia”, czy też ostrej wirusowej infekcji dróg oddechowych. Mogą także łzawić oczy, dodatkowym objawem jest też często ból głowy.

Wydzielina z nosa, początkowo wodnista, staje się z czasem coraz gęstsza. Spływająca wydzielina zawierająca mediatory stanu zapalnego powoduje zapalne podrażnienie okolic nozdrzy aż po górną wargę. Zmysł węchu jest zaburzony, a głos brzmi „nosowo”. W przypadku infekcji wirusowej wydzielina jest przezroczysta. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, wydzielina stanie się żółto-zielona aż do ropnej.

W wyniku infekcji wirusowej dochodzi zwykle nie tylko do procesów zapalnych błony śluzowej nosa, ale także do - spowodowanego obrzękiem – zakłócenia wentylacji (drenażu) kompleksu ujściowo-przewodowego i utrudnionego odpływu wydzieliny, jak również do infekcji zatok przynosowych. Głównymi objawami takiego w pełni rozwiniętego ostrego Rhinosinusitis obok kataru i zapchanego nosa, są także w zależności od zaatakowanej zatoki: uczucie ucisku aż do bólu głowy i twarzy. Objawy te nasilają się przy wzroście ciśnienia spowodowanego pochylaniem się, smarkaniem, naciskaniem lub podnoszeniem. Bóle szybko ustępują po przywróceniu swobodnego odpływania wydzieliny z chorej zatoki. Oddychanie przez nos jest utrudnione albo niemożliwe. Może występować też kaszel. Podczas ostrej fazy choroby często mamy do czynienia z ogólnym poczuciem rozbicia, a nawet gorączką.

Często stan zapalny obejmuje jedną, czasami kilka zatok. Najczęściej choruje zatoka szczękowa, na drugim miejscu jest zatoka czołowa. W zależności od dotkniętej zatoki różne jest rozmieszczenie objawów choroby.

  • Podczas stanu zapalnego zatoki szczękowej występuje uczucie ucisku lub ból twarzy w obszarze od policzka pod okiem aż do zewnętrznego kącika oka. Ból może promieniować do ucha, zębów trzonowych i oczodołu.
  • Dla stanu zapalnego zatoki czołowej typowy jest ból głowy w okolicy czoła, który często przekształca się w ogólny ból głowy.
  • Zapalenie zatok sitowych powoduje bóle pomiędzy wewnętrznym kącikiem oka i grzbietem nosa, jak również za okiem. Możliwe jest promieniowanie bólu w okolicę ciemieniową.
  • Zapalenie zatoki klinowej objawia się bólami w tyle głowy, rzadziej w okolicy ciemieniowej, za uchem albo głęboko w oku. Zdarzają się także podrażnienia wszystkich trzech pni czuciowego nerwu twarzy z bólami całej twarzy.