Ostre wirusowe zapalenie zatok przynosowych(Rhinosinusitis)

Definicja

Ostre Rhinosinusitis jest w większości przypadków spowodowane infekcją wirusową, która prowadzi do zapalnych reakcji obronnych błony śluzowej nosa z obrzękiem i zatkaniem ujść zatok, jak również w konsekwencji do zalegania wydzieliny i zapalenia błony śluzowej zatok.


Symptomy i objawy

Pierwszymi objawami wirusowej infekcji dróg oddechowych są często dreszcze i kichanie. Błona śluzowa nosa jest obrzęknięta, kilka godzin lub kilka dni później wydzielina z nosa staje się bardziej obfita (stadium kataralne). Katar to z pewnością najczęstszy objaw „banalnego przeziębienia”, czy też ostrej wirusowej infekcji dróg oddechowych. Mogą także łzawić oczy, dodatkowym objawem jest też często ból głowy.


Powikłania

Rhinosinusitis może spowodować nieżyt dróg oddechowych z Pha¬ryngitis (stan zapalny gardła, bóle gardła) i/albo Laryngitis (podgłośniowe zapalenie krtani z chrypką).


Diagnostyka ostrego ZZP (Rhinosinusitis)

Diagnoza ostrego Rhinosinusitis bazuje przede wszystkim na przeprowadzeniu wywiadu chorobowego i badaniu klinicznym. Pacjenci informują zwykle o poprzedzającej schorzenie infekcji grypowej, ogólnym rozbiciu, bólach w okolicy twarzy, skarżą się na katar, zapchanie nosa, zaburzenie węchu i kaszel.