Terapia lekowa

Sekretoliza – rozrzedzanie zalegającej wydzieliny

Gęsta wydzielina nie tylko uniemożliwia drenaż i wentylację zatok przynosowych, jest także idealną pożywką dla bakterii. Ponadto wydzielina podrażnionej błony śluzowej zawiera substancje uszkadzające komórki (cytotoksyczne) i mediatory stanu zapalnego podtrzymujące stan zapalny. Dlatego też ułatwienie odpływania wydzieliny jest ważną podstawą skutecznego leczenia zapalenia zatok.


Eliminacja stanu zapalnego i obrzęku błony śluzowej

Do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa i zatok zwykle stosuje się miejscowo krople lub spray’e do nosa (preparaty przeciwobrzękowe). Preparaty te mają działanie czysto objawowe: dzięki obkurczeniu naczyń krwionośnych błony śluzowej (zwężenie naczyń) następuje redukcja ukrwienia, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku.


Łagodzenie bólu

Zaleca się stosowanie analgetyków, leków przeciwzapalnych tylko przy występowaniu bólu, a nie jako środki obkurczające. Do dyspozycji są m.in. paracetamol, diclofenac i ibuprofen. Oprócz swojego działania analgetycznego mają one też właściwości przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, co dodatkowo może wpływać pozytywnie na dolegliwości.