Oczyszczanie zatok - praktyczne wskazówki

Podczas czyszczenia nosa zaleca się oczyszczanie każdej dziurki oddzielnie, aby nie prowadzić do powstania zbyt dużego ciśnienia w nosie, które może przesunąć zarazki chorobotwórcze do zatok lub ucha środkowego. Z medycznego punktu widzenia zaleca się stosowanie czystych chusteczek papierowych.

Przy zatkanym nosie, utrzymującej się wydzielinie i tworzeniu strupów ulgę mogą przynosić krople lub spray’e do nosa z roztworem soli fizjologicznej, które dzięki rozrzedzaniu wydzieliny poprawiają transport śluzowo-rzęskowy, a ponadto posiadają właściwości obkurczające.

Łagodzenie objawów przynoszą też inhalacje ciepłą parą. Dodanie olejków eterycznych subiektywnie poprawia oddychanie przez nos. Możliwe jest jednak ograniczenie aktywności rzęsek, dlatego też aktualnie nie zaleca si� stosowania olejków. U dzieci i alergików nie powinno się stosować olejków eterycznych, ponieważ nadwrażliwe drogi oddechowe mogą zareagować skurczem dróg oddechowych.

Przyjemne może być stosowanie ciepła w postaci promieni czerwonych lub mikrofalowych. Warunkiem jest jednak swobodny odpływ wydzieliny z danej zatoki.