Leczenie zapalenia zatok przynosowych

Rhinosinusitis wywoływane jest głównie przez wirusy. Podczas leczenia zapalenia zatok szczególnie mile widziane są zatem efekty antywirusowe. Jak dotąd nie opracowano jednak specyficznej terapii antywirusowej.

Nadal brakuje silnych terapii anty wirusowych w chorobach dróg oddechowych. Dlatego też także przy ostrym Rhinosinusitis leczenie jest raczej objawowe i polega na łagodzeniu objawów. Planowe ingerencje w patofizjologię mają raczej na celu zapobieganie powikłaniom i przewlekłości schorzeń. Istotną rolę odgrywa przy tym odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia. U osób dorosłych i u starszych dzieci silny katar, czy też nieskomplikowany ostry Rhinosinusitis można z powodzeniem leczyć samemu. Odpowiednia porada farmaceuty optymalizuje efekt leczenia.

W niektórych przypadkach dobrze jest jednak zgłosić się do lekarza nawet ze zwykłym (z pozoru banalnym) katarem.

Kiedy katar powinien być zbadany i leczony przez lekarza?

  • u niemowląt, które bardzo cierpią z powodu kataru, gdyż przeszkadza im podczas jedzenia,
  • u dzieci i dorosłych, którzy często chorują na katar i inne infekcje dróg oddechowych,

Drenaż i wentylacja

Efektywne złagodzenie objawów ostrego Rhinosinusitis i zapobieganie powikłaniom wymaga przywrócenia drenażu i wentylacji. Właściwa wentylacja zatok i usunięcie zalegającej w nich wydzieliny to główne zadania skutecznej terapii. Można to uczynić następującymi metodami:


Terapia lekowa

Gęsta wydzielina nie tylko uniemożliwia drenaż i wentylację zatok przynosowych, jest także idealną pożywką dla bakterii. Ponadto wydzielina podrażnionej błony śluzowej zawiera substancje uszkadzające komórki (cytotoksyczne) i mediatory stanu zapalnego podtrzymujące stan zapalny. Dlatego też ułatwienie odpływania wydzieliny jest ważną podstawą skutecznego leczenia zapalenia zatok.


Specyfika zachorowań w wieku dziecięcym

Błona śluzowa bierze udział w ostrych zapaleniach jamy nosowej także u dzieci. Ponieważ zatoki przynosowe u młodszych dzieci są maleńkie i niecałkowicie rozwinięte, podstawowymi objawami ostrego Rhinosinusitis są zwykle symptomy towarzyszące jak utrudnione oddychanie przez nos, katar, nieżyt gardła i co ważne - kaszel. Ostre Rhinosinusitis u młodszych dzieci może się przekształcić w ogólne schorzenie z cięższymi objawami. U niemowląt utrudnione oddychanie przez nos powoduje również problemy przy piciu z piersi lub butelki. Podczas karmienia dzieci połykają więcej powietrza, co może prowadzić do wymiotów. Ponadto może się też rozwinąć infekcja przewodu pokarmowego z biegunką. Wymioty, biegunka i gorączka powodują natomiast ryzyko odwodnienia.